Biotyna / Witamina H/ Witamina B7

Biotyna – Witamina H/ Witamina B7/ Koenzym R-  Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest witamina rozpuszczalną w wodzie i czestniczy w procesie tworzenia glukozy, syntezy kwasów tłuszczowych, wzroście komórek, wspomaga funkcje tarczycy i uczestniczy w przemianach dwutlenku węgla. Interesującym faktem jest, że biotyna wytwarzana jest przez florę jelitową w ilości większej niż minimalne zapotrzebowanie.

Biotyna aktywuje również acetylo CoA karboksylazy, który może być punktem ograniczającym szybkość syntezy mieliny. Na podstawie tej informacji grupa badaczy z Francji traktowała 23 pacjentów z pierwotnym i wtórnym stwardnieniem rozsianym biotyną w wysokiej dawce 100 mg do około 300 mg dziennie. Wynikiem była znacząca poprawa nerwu wzrokowego i funkcji rdzenia kręgowego. Było to badanie nie kontrolowane przez placebo. Na podstawie tego badania, pacjenci z SM, szczególnie Ci z postępującym przebiegiem powinni rozważyć dzienną dawkę biotyny w co najmniej 100mg/dzień. Jest to bardzo wysoka dawka biotyny w stosunku do minimalnego zapotrzebowania, jednak jest brak klinicznych zgłoszeń o działaniu niepożądanym przy wysokiej dawce biotyny. Autorzy zalecają powoli budować dawkę do 100 mg/dziennie zaczynając od 10 mg na dzień 1.

Biotyna w połączeniu z witamina K uczestniczy w tworzeniu protrąbiny niezbędnej w procesie krzepliwości krwi. W połączeniu z chromem ma korzystny wpływ na obniżanie poziomu cukru w organizmie  Ma ogromne znaczenie na stan skóry, włosów i paznokci. Przy niedoborach obserwuje się wysypki, stany zapalne, a także wypadanie włosów i podwyższony poziom cholesterolu oraz zmiany zapalne jelit. Niedobór powoduje również bezsenność, mrowienia rąk i nóg. Istnieją pewne dowody, że palenie tytoniu powoduje łagodne niedobory biotyny. Niestety nie ma dobrego testu laboratoryjnego na diagnozowanie niedoboru biotyny, dlatego ten stan jest zazwyczaj identyfikowany po przez objawy najczęściej są to czerwone plamy wokół nosa, okolicy oczu i ust, wypadanie włosów czy mrowienia kończyn. Zażywanie łącznie kwasy Alfa-liponowego ALA zmniejsza wchłanianie biotyny natomiast zażywanie jej razem z witaminą B5 zwiększa wchłanianie witaminy B5.

Surowe białe jaja zawierają substancję, która wiąże biotynę w jelitach i utrudnia jej wchłanianie. Jedzenie 2 lub więcej niegotowanych białek dziennie przez kilka miesięcy może spowodować niedobór biotyny, który jest wystarczająco poważne, aby wywołać objawy.

Nie ma zalecanego dodatku dietetycznego (RDA) ustalonego dla biotyny.

Odpowiednie spożycie biotyny wynosi:
7 mcg dla niemowląt od 0 do 12 miesięcy,
8 mcg dla dzieci 1-3 lat,
12 mcg dla dzieci 4-8 lat,
20 mcg dla dzieci w wieku 9-13 lat,
25 mcg dla młodzieży 14 -18 lat,
30 mcg dla dorosłych w wieku powyżej 18 lat i kobiet w ciąży
35 mcg dla kobiet karmiących piersią.

  1. Sedel, F., et al. 2015. High doses of biotin in chronic progressive multiple sclerosis: A pilot study. Mult Scler Relat Disord 4 (2): 159–69.

Suplementy zawierające Biotynę: