Protokół wg dr TERRY WAHLS

Protokół dr Terry Wahls cieszy się ogromną popularnością i uznaniem u stosujących go osób ze stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami autoimmunologicznymi. Dr Wahls opracowała go na podstawie badania własnego przypadku choroby i dzięki niemu powróciła do pełnej sprawności po szybkim ataku choroby. Pierwsza diagnoza pojawiła się w 2000 roku i bardzo intensywnie postępowała. Jako lekarza do swojej choroby podchodziła z rozwagą i naukowo analizując każdy jej aspekt i objaw. Po braku spektakularnych efektów jakie oferowała medycyna konwencjonalna z dozą dużej nieufności skierowała swoją terapię na tory medycyny funkcjonalnej. Pierwsze kroki w tej terapii prowadziła przy udziale dr Embry i dr Cordaina. Zmiana sposobu myślenia o odżywianiu organizmu oraz dbaniu o niego na poziomie komórkowym doprowadziły ją do stworzenia autorskiego programu dającego niesamowite efekty. Sama jako osoba chora, która poruszała się na wózku inwalidzkim jest obecnie czynnie działającym naukowcem i lekarzem oraz sprawnie porusza się o własnych siłach. W swojej klinice praktykuje program. Należy nadmienić, że nie zaleca ona odstawienia farmakologii do momentu decyzji lekarskiej. Należy zacząć zmieniać swój organizm, naprawiać go od podstaw a gdy objawy zaczną ustępować, a badania będą prawidłowe dopiero wówczas można podejmować kroki ku odstawieniu leczenia farmakologicznego.
Dr Wahls zwraca szczególną uwagę na mitochondria jako centra energetyczne naszego organizmu. Uświadamia nam , iż wszystkie objawy towarzyszące stwardnieniu rozsianemu mają swój początek na poziomie komórkowym:

 • mitochondria są przeciążone a wytwarzanie ATP jest upośledzone;
 • u chorych obserwuje się obniżony poziom witaminy D i podwyższony poziom koryzolu- hormonu stresu;
 • przeciwciała są nadpobudliwe i powodują powstawanie stanów zapalnych w różnych częściach organizmu oraz atakują własne komórki ciała;
 • występują niedobory witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy;
 • organizm jest przeciążony toksynami i metalami ciężkimi.

  Czym jest protokół leczniczy?

Reasumując stwardnienie rozsiane postrzegane jest jako zaburzenie pracy organizmu a jego uregulowanie może być remedium. Według tej koncepcji należy odciążyć mitochondria, obniżyć nadwrażliwość przeciwciał, uzupełnić niedobory, przywrócić równowagę hormonalną oraz wyleczyć infekcje, aby objawy choroby przestały być tak intensywne a dotychczasowe zmiany uległy odwróceniu. Kilku wybitnych naukowców proponuje protokoły zmian jakie możemy zastosować, aby wspomóc nasz organizm w walce z tocząca go chorobą.
Należy zwrócić uwagę, że przywrócenie równowagi i osiągnięcie efektów nie opiera się tylko na łykaniu garści suplementów i czekaniu bezczynni na cudowne zmiany. Aby protokół przyniosły rezultaty należy w świadomy sposób zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, ale również zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną jak również zbilansować zdrowie psychiczne. Głowna bazą Protokołu jest dieta oparta na zasadach diety Paleo. I tutaj parę słów o niej  Inspiracja do powstania tej diety jak sama nazwa wskazuje była dieta naszych przodków łowców-zbieraczy z epoki paleolitu. Jej założeniem jest, że ludzki organizm nie jest przystosowany do trawienia wysoko przetworzonej żywności i jest lepiej przystosowane do żywności, która występuje naturalnie. Do tego rodzaju produktów należą: świeże chude mięso, ryby, orzechy, warzywa i owoce, ale wyklucza się nabiał, zboża, rośliny strączkowe, ziemniaki i całą przetworzona żywność. Zastosowanie tej diety w SM jest korzystne pod warunkiem włożenia w nią wysiłku o uzupełnienie jej niezbędnymi składnikami odżywczymi na odpowiednio wysokim poziomie.

Podstawowe wytyczne  diety Paleo to:
– unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym (jak węglowodany, które znacznie podnoszą poziom cukru we krwi)
– białko zwierzęce powinno stanowić 30%-35% dziennego spożycia kalorii
– stosunek tłuszczów nasyconych do nienasyconych to 1:2
– dieta bogata w błonnik pochodzenia roślinnego.

Dieta Paleo stała się  kluczowa dla The Wahls Protocol. Szczegółowy plan żywienia obejmuje 3 etapy diety od tej najmniej restrykcyjne do diety, która wyklucza właściwie wszystkie produkty o potencjalnie alergizujących właściwościach. Zasada diety jest bardzo prosta: maksymalne dożywienie organizmu pokarmami o dużej gęstości odżywczej.  Szczegóły diety można znaleźć w książce dostępnej w języku angielskim na http://terrywahls.com/about-the-wahls-protocol/ lub w książce w języku polskim : „Fenomenalna kuracja dr Wahls”

Protokół dr Wahls stosuje w swojej klinice a z pełnymi wyniki badań można śledzić na: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01381354)

 Faza 1 badania z University of Iowa wskazuje, że zastosowanie odpowiednio zmodyfikowanej diety Paleo wg The Wahls Protocol w połączeniu z ćwiczeniami, masażami, medytacją oraz elektryczna stymulacją mięśni u osób z wtórnie postępującym stwardnieniem rozsiany w ciągu 12 miesięcy daje istotna poprawę

Badanie obejmowało stosowanie u chorych:

– ćwiczenia progresywne: progresywne ćwiczenia wzmacniające mające na celu poprawienie sprawności i wzmocnienie podstawowych mięśni.

– Stymulacja nerwowo mięśniowa za pomocą urządzenia do terapii elektryczne EMPI 300 PV firmy DJO Inc.

– Zmodyfikowana dieta Paleo według wskazań The Wahls Protocol – dieta oparta na diecie Paleolitu skonstruowana tak aby zwiększyć spożycie zielonych warzyw, warzyw i owoców bogatych czerwony i żółty barwnik, warzyw bogatych w siarkę, produktów bogatych w kwasy Omega-3. Dieta bez mleczna i bezglutenowa.

-Dodatkowej suplementacji:

W badaniu stosowano:
– Kwasy Omega 3 – 4 g dziennie doustnie – stosowany preparat to: Pinnaclife Omega 3 fatty acids
– Preparat multiwitaminowy – dwie kapsułki dziennie  stosowano preparat firmy Pinnaclife
– Essential – hydroxytyrosol Pinnaclife Essential dwie kapsułki dwa razy dziennie
– Maltodekstryna – 1 łyżeczka dziennie
– Magnez 2x dziennie po 400 mg Używany preparat : Pinnaclife Mineral Boost.(magnesium)
– Witamina B3 500 mg dziennie
– Witamina  B12 1000 mcg dziennie
– Tauryna 1g dziennie
– Kreatyna – 1 łyżeczka dziennie
– Witamina B1 100 mg dziennie
– Witamina B2 200 mg dziennie
– NAC -N acetylocysteina 1 gram daily
– ALA kwas alfa liponowy  300 mg dwa razy dziennie
– L-acetylo  carnityna – 500 mg dwa razy dziennie
– Kwas foliowy  1000 mcg 1 pigułka 4x w tygodniu
– Koenzyme Q – 100 mg dziennie

Dodatkowo:

 • Medytacja 15 minut dziennie
 • Samodzielny masaż ciała rak , stóp uszu 15 minut dziennie
 • Gry wspomagające myślenie: puzzle lub nauka 15 minut dziennie
  Dodatkowa suplementacja w przypadku zbytniej utarty wagi ciała: 1-2 łyżek oleju kokosowego dodawanego do koktajli.

Ponieważ niektóre z tych suplementów nie są dostępne na wszystkich rynkach dr Wahls podaje ogólną typową suplementację. Pamiętaj aby, przed rozpoczęciem nowej suplementacji skonsultować się z lekarzem

SuplementMaksymalna dzienna dawka (o ile lekarz nie zarządzi inaczej, opierając się na badaniu pacjenta)
Witamina DDawka zróżnicowana w zależności od wyników badania krwi, obserwować poziom witaminy D
Cytrynian wapnia250 mg 1-2 x dziennie przy stosowaniu diety Wahla Paleo
Magnez350-400 mg
Kwas DHA / EPA , olej rybny lub sfermentowany olej z wątroby dorsza2 g DHA/EPA lub 2 g oleju rybiego lub 2 g sfermentowanego oleju z wątroby dorsza
Tokotrienole z grupy E lub tokoferole400 mg przy jednoczesnym przyjmowaniu oleju rybnego lub DHA/EPA
Witaminy z grupy B , B complex , B-1001 x dziennie
Metylkobalamina B12 sugerowana zamiast kobalaminy B121000 mcg najlepiej rozpuścić pod językiem dla lepszego wchłaniania
Kwas lewomefoliowy aktywna postać kwasu foliowego1000 mcg
Koenzym Q200 mg
Glony ( w kapsułkach lub proszku)2-8 kapsułek lub 1 łyżeczka sproszkowanych
Enzymy trawienne, proteazy, lipazy, bromelina, amylazy4 lub więcej kapsułek na pusty żołądek. Uwaga: mogą wchodzić w reakcje z lekami rozcieńczającymi krew.
Błonnik (świeżo zmielone nasiona lnu lub chia, na 24h przed zmieleniem namoczyć po zmieleniu wymieszać)W zależności od potrzeb do momentu wywołania dwóch wypróżnień dziennie.
DODATKOWA SUPLEMENTACJA
Miedź, cynk, żelazoWysoki poziom cynku powoduje niższy poziom miedzi, należy monitorować ten stan . Proponowany poziom cynku to 30 mg dziennie, żelazo w zależności od poziomu we krwi. Jeżeli jest niedobór lekarz ustali dawkę.
Kwas liponowy300-600 mg
Karnityna1000 mg
Koenzym Q10100-600 mg
Resweratrol250 mg
NAC (N-acetylocysteina)500 mg – 1 g dziennie
Kurkuma½-1 łyżeczki dziennie
Organiczne związki siarki I3C, DIM,
Suplementy przeciwutleniaczy: kwercytyna, resweratrol, kwas elagowy, galusan epigallokatechiny, wyciąg z czosnku
Suplementy wspomagające stawy: glukozamina, chondroityna, metylosulfonylometan (MSM)

Do powyższego planu należy oczywiście włączyć dietę, ćwiczenia ciała i umysłu, elektrostymulacje oraz wszelkie formy niwelowania stresu jak np. medytacja.

Zachęcamy do obejrzenia wykładu dr Terry Wahls https://www.youtube.com/watch?v=3nm1jrTJgLU

Źródła:
Fenomenalna kuracja dr Wahls, dr.T.Wahls
http://terrywahls.com.
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01381354)