Protokół wg dr TERRY WAHLS

Protokół dr Terry Wahls cieszy się ogromną popularnością i uznaniem u stosujących go osób ze stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami autoimmunologicznymi. Dr Wahls opracowała go na podstawie badania własnego przypadku choroby i dzięki niemu powróciła do pełnej sprawności po szybkim ataku choroby. Pierwsza diagnoza pojawiła się w 2000 roku i bardzo intensywnie postępowała. Jako lekarza do swojej choroby podchodziła z rozwagą i naukowo analizując każdy jej aspekt i objaw. Po braku spektakularnych efektów jakie oferowała medycyna konwencjonalna z dozą dużej nieufności skierowała swoją terapię na tory medycyny funkcjonalnej. Pierwsze kroki w tej terapii prowadziła przy udziale dr Embry i dr Cordaina. Zmiana sposobu myślenia o odżywianiu organizmu oraz dbaniu o niego na poziomie komórkowym doprowadziły ją do stworzenia autorskiego programu dającego niesamowite efekty. Sama jako osoba chora, która poruszała się na wózku inwalidzkim jest obecnie czynnie działającym naukowcem i lekarzem oraz sprawnie porusza się o własnych siłach. W swojej klinice praktykuje program. Należy nadmienić, że nie zaleca ona odstawienia farmakologii do momentu decyzji lekarskiej. Należy zacząć zmieniać swój organizm, naprawiać go od podstaw a gdy objawy zaczną ustępować, a badania będą prawidłowe dopiero wówczas można podejmować kroki ku odstawieniu leczenia farmakologicznego.
Dr Wahls zwraca szczególną uwagę na mitochondria jako centra energetyczne naszego organizmu. Uświadamia nam , iż wszystkie objawy towarzyszące stwardnieniu rozsianemu mają swój początek na poziomie komórkowym:

 • mitochondria są przeciążone a wytwarzanie ATP jest upośledzone;
 • u chorych obserwuje się obniżony poziom witaminy D i podwyższony poziom koryzolu- hormonu stresu;
 • przeciwciała są nadpobudliwe i powodują powstawanie stanów zapalnych w różnych częściach organizmu oraz atakują własne komórki ciała;
 • występują niedobory witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy;
 • organizm jest przeciążony toksynami i metalami ciężkimi.

  Czym jest protokół leczniczy?

Reasumując stwardnienie rozsiane postrzegane jest jako zaburzenie pracy organizmu a jego uregulowanie może być remedium. Według tej koncepcji należy odciążyć mitochondria, obniżyć nadwrażliwość przeciwciał, uzupełnić niedobory, przywrócić równowagę hormonalną oraz wyleczyć infekcje, aby objawy choroby przestały być tak intensywne a dotychczasowe zmiany uległy odwróceniu. Kilku wybitnych naukowców proponuje protokoły zmian jakie możemy zastosować, aby wspomóc nasz organizm w walce z tocząca go chorobą.
Należy zwrócić uwagę, że przywrócenie równowagi i osiągnięcie efektów nie opiera się tylko na łykaniu garści suplementów i czekaniu bezczynni na cudowne zmiany. Aby protokół przyniosły rezultaty należy w świadomy sposób zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, ale również zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną jak również zbilansować zdrowie psychiczne. Głowna bazą Protokołu jest dieta oparta na zasadach diety Paleo. I tutaj parę słów o niej  Inspiracja do powstania tej diety jak sama nazwa wskazuje była dieta naszych przodków łowców-zbieraczy z epoki paleolitu. Jej założeniem jest, że ludzki organizm nie jest przystosowany do trawienia wysoko przetworzonej żywności i jest lepiej przystosowane do żywności, która występuje naturalnie. Do tego rodzaju produktów należą: świeże chude mięso, ryby, orzechy, warzywa i owoce, ale wyklucza się nabiał, zboża, rośliny strączkowe, ziemniaki i całą przetworzona żywność. Zastosowanie tej diety w SM jest korzystne pod warunkiem włożenia w nią wysiłku o uzupełnienie jej niezbędnymi składnikami odżywczymi na odpowiednio wysokim poziomie.

Podstawowe wytyczne  diety Paleo to:
– unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym (jak węglowodany, które znacznie podnoszą poziom cukru we krwi)
– białko zwierzęce powinno stanowić 30%-35% dziennego spożycia kalorii
– stosunek tłuszczów nasyconych do nienasyconych to 1:2
– dieta bogata w błonnik pochodzenia roślinnego.

Dieta Paleo stała się  kluczowa dla The Wahls Protocol. Szczegółowy plan żywienia obejmuje 3 etapy diety od tej najmniej restrykcyjne do diety, która wyklucza właściwie wszystkie produkty o potencjalnie alergizujących właściwościach. Zasada diety jest bardzo prosta: maksymalne dożywienie organizmu pokarmami o dużej gęstości odżywczej.  Szczegóły diety można znaleźć w książce dostępnej w języku angielskim na http://terrywahls.com/about-the-wahls-protocol/ lub w książce w języku polskim : „Fenomenalna kuracja dr Wahls”

Protokół dr Wahls stosuje w swojej klinice a z pełnymi wyniki badań można śledzić na: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01381354)

 Faza 1 badania z University of Iowa wskazuje, że zastosowanie odpowiednio zmodyfikowanej diety Paleo wg The Wahls Protocol w połączeniu z ćwiczeniami, masażami, medytacją oraz elektryczna stymulacją mięśni u osób z wtórnie postępującym stwardnieniem rozsiany w ciągu 12 miesięcy daje istotna poprawę

Badanie obejmowało stosowanie u chorych:

– ćwiczenia progresywne: progresywne ćwiczenia wzmacniające mające na celu poprawienie sprawności i wzmocnienie podstawowych mięśni.

– Stymulacja nerwowo mięśniowa za pomocą urządzenia do terapii elektryczne EMPI 300 PV firmy DJO Inc.

– Zmodyfikowana dieta Paleo według wskazań The Wahls Protocol – dieta oparta na diecie Paleolitu skonstruowana tak aby zwiększyć spożycie zielonych warzyw, warzyw i owoców bogatych czerwony i żółty barwnik, warzyw bogatych w siarkę, produktów bogatych w kwasy Omega-3. Dieta bez mleczna i bezglutenowa.

-Dodatkowej suplementacji:

W badaniu stosowano:
– Kwasy Omega 3 – 4 g dziennie doustnie – stosowany preparat to: Pinnaclife Omega 3 fatty acids
– Preparat multiwitaminowy – dwie kapsułki dziennie  stosowano preparat firmy Pinnaclife
– Essential – hydroxytyrosol Pinnaclife Essential dwie kapsułki dwa razy dziennie
– Maltodekstryna – 1 łyżeczka dziennie
– Magnez 2x dziennie po 400 mg Używany preparat : Pinnaclife Mineral Boost.(magnesium)
– Witamina B3 500 mg dziennie
– Witamina  B12 1000 mcg dziennie
– Tauryna 1g dziennie
– Kreatyna – 1 łyżeczka dziennie
– Witamina B1 100 mg dziennie
– Witamina B2 200 mg dziennie
– NAC -N acetylocysteina 1 gram daily
– ALA kwas alfa liponowy  300 mg dwa razy dziennie
– L-acetylo  carnityna – 500 mg dwa razy dziennie
– Kwas foliowy  1000 mcg 1 pigułka 4x w tygodniu
– Koenzyme Q – 100 mg dziennie

Dodatkowo:

 • Medytacja 15 minut dziennie
 • Samodzielny masaż ciała rak , stóp uszu 15 minut dziennie
 • Gry wspomagające myślenie: puzzle lub nauka 15 minut dziennie
  Dodatkowa suplementacja w przypadku zbytniej utarty wagi ciała: 1-2 łyżek oleju kokosowego dodawanego do koktajli.

Ponieważ niektóre z tych suplementów nie są dostępne na wszystkich rynkach dr Wahls podaje ogólną typową suplementację. Pamiętaj aby, przed rozpoczęciem nowej suplementacji skonsultować się z lekarzem

SuplementMaksymalna dzienna dawka (o ile lekarz nie zarządzi inaczej, opierając się na badaniu pacjenta)
Witamina D Dawka zróżnicowana w zależności od wyników badania krwi, obserwować poziom witaminy D
Cytrynian wapnia 250 mg 1-2 x dziennie przy stosowaniu diety Wahla Paleo
Magnez350-400 mg
Kwas DHA / EPA , olej rybny lub sfermentowany olej z wątroby dorsza2 g DHA/EPA lub 2 g oleju rybiego lub 2 g sfermentowanego oleju z wątroby dorsza
Tokotrienole z grupy E lub tokoferole 400 mg przy jednoczesnym przyjmowaniu oleju rybnego lub DHA/EPA
Witaminy z grupy B , B complex , B-1001 x dziennie
Metylkobalamina B12 sugerowana zamiast kobalaminy B12 1000 mcg najlepiej rozpuścić pod językiem dla lepszego wchłaniania
Kwas lewomefoliowy aktywna postać kwasu foliowego1000 mcg
Koenzym Q 200 mg
Glony ( w kapsułkach lub proszku)2-8 kapsułek lub 1 łyżeczka sproszkowanych
Enzymy trawienne, proteazy, lipazy, bromelina, amylazy4 lub więcej kapsułek na pusty żołądek. Uwaga: mogą wchodzić w reakcje z lekami rozcieńczającymi krew.
Błonnik (świeżo zmielone nasiona lnu lub chia, na 24h przed zmieleniem namoczyć po zmieleniu wymieszać) W zależności od potrzeb do momentu wywołania dwóch wypróżnień dziennie.
DODATKOWA SUPLEMENTACJA
Miedź, cynk, żelazo Wysoki poziom cynku powoduje niższy poziom miedzi, należy monitorować ten stan . Proponowany poziom cynku to 30 mg dziennie, żelazo w zależności od poziomu we krwi. Jeżeli jest niedobór lekarz ustali dawkę.
Kwas liponowy 300-600 mg
Karnityna 1000 mg
Koenzym Q10 100-600 mg
Resweratrol 250 mg
NAC (N-acetylocysteina) 500 mg – 1 g dziennie
Kurkuma ½-1 łyżeczki dziennie
Organiczne związki siarki I3C, DIM,
Suplementy przeciwutleniaczy: kwercytyna, resweratrol, kwas elagowy, galusan epigallokatechiny, wyciąg z czosnku
Suplementy wspomagające stawy: glukozamina, chondroityna, metylosulfonylometan (MSM)

Do powyższego planu należy oczywiście włączyć dietę, ćwiczenia ciała i umysłu, elektrostymulacje oraz wszelkie formy niwelowania stresu jak np. medytacja.

Zachęcamy do obejrzenia wykładu dr Terry Wahls https://www.youtube.com/watch?v=3nm1jrTJgLU

Źródła:
Fenomenalna kuracja dr Wahls, dr.T.Wahls
http://terrywahls.com.
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01381354)