Nie istnieje stała i ostateczna lista wczesnych objawów SM , ponieważ różne osoby doświadczają różnych objawów w różnym czasie. Rodzaj objawów uzależniony jest od umiejscowienia zmian w danym obszarze mózgu lub rdzeniu kręgowym.
Jeżeli mielibyśmy jednak wyróżniać pewne wczesne symptomy to mogą być nadmierne zmęczenie, trudności z chodzeniem, częste potykanie się, drętwienia lub mrowienia (przypominające kłucie igłami), problemy z koncentracją, sprawnym procesem myślowym czy zaburzenia widzenia.
Jednak inne jednostki chorobowe mają te same objawy i tylko lekarz neurolog po przeprowadzeniu testów może postawić prawidłową diagnozę. Osoby które mają obawy co do występowania u nich stwardnienia rozsianego powinny porozmawiać o tym ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu i prowadzić rejestr objawów. Taki rejestr powinien zawierać częstość ich występowania, nasilenie oraz okres trwania. Dobrze również notować co mogło wywołać objawy i jak one odbijają się na codziennym życiu.
Postawieni diagnozy stwardnienia rozsianego to długotrwały proces, gdyż należy wykluczyć wszystkie inne przyczyny. W tym długi procesie diagnozy jak również po dobrze jest korzystać z wszelkich grup wsparcia. Zarówno tych gdzie porad udzielają specjaliści, ale również grup gdzie można porozmawiać z innymi chorymi w tej samej sytuacji.