The MS Hug – uścisk SM

The MS Hug – uścisk SM jest jednym z objawów charakterystycznych dla stwardnienia rozsianego, daje on wrażenie istnienia obcisłego pasa wokół klatki piersiowej lub tułowia. Oczywiście jak wiele objawów SM jest on specyficzny i różnie opisywany przez chorych. Wiele osób opisuje go jako uczucie nacisku, bólu, łaskotania, bólu podobnego do pieczenia. Sprawia on dyskomfort opisywany od „denerwującego do bardzo bolesnego”. Ucisk trawa zwykle kilka sekund, ale może się utrzymywać dłużej. Niektórzy chorzy z SM odczuwają go również na dłoniach, stopach lub wokół głowy.

Czym jest The MS Hug?

Techniczną nazwa zjawiska jest dyzestezja, czyli zaburzenia normalnego czucia, nadwrażliwość. Wynika to z uszkodzenia przez SM nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym, co upośledza prawidłowe przekazywanie informacji do mózgu oraz właściwą ich interpretację. Mózg reaguje uczuciem lub mieszanką wrażeń związanych z mrowieniem, świądem , pieczeniem, bólem stabbingowym, uciskiem czy uczuciem podobnym do porażenia prądem.

Ważne jest, aby takie bóle w obrębie klatki piersiowej były zdiagnozowane przez kardiologa czy nie są przyczyna chorób serca a jedynie spowodowane są uszkodzeniem przewodnictwa nerwowego i mogą być zdiagnozowane jako uścisk SM.

Zwykle objaw nie jest leczony jeżeli nie powoduje bardzo silnego bólu. Jednak pomocne mogą okazać się leki przeciwdrgawkowe lub przeciwdepresyjne ponieważ obie terapie będą modyfikować reakcje centralnego układu nerwowego na ból. Można wspomóc się również naturalnymi terapiami jak zioła np. Ashwaghanada, ćwiczenia, relaksacja, masaże czy akupunktura.