Zaburzenia seksualne w SM

Zaburzenia seksualne są tak samo trudnym tematem dla chorych na stwardnienie rozsiane jak i dla całego ogółu ludzi borykających się z tym problemem. Jednak w przypadku SM uszkodzenia nerwów spowodowane chorobą mogą bezpośrednio przekładać się na problemy związane z pobudzeniem, libido czy orgazmem. Dodatkowym problemem staje się niestabilność emocjonalna i nastrojów, depresja, zmęczenie lub spastyczność.

Pobudzenie seksualne rozpoczyna się w ośrodkowym układzie nerwowym, a sygnał biegnie do narządów płciowych z mózgu po przez rdzeń kręgowy. Ponieważ szlaki nerwowe u chorych z SM sa uszkodzone, w drodze tej mogą powstawać zakłócenia. Bez prawidłowego pobudzenia narządów płciowych sygnałem nerwowym jest odczuwalny brak orgazmu czy odczuwania przyjemności w strefach intymnych. Badania wykazują , ze ponad 90% mężczyzn i prawie 70 % kobiet jest świadomych problemu i dotkniętych nimi.

Jaki problemy dotykają kobietę?

Kobiety mogą doświadczać obniżonego lub bolesnego uczucia w okolicy pochwy i łechtaczki oraz suchość pochwy. W ostatniej dolegliwości najlepiej sprawdza się bezpieczne lubrykanty. Występujący problem z orgazmem można próbować rozwiązać po przez wydłużenie gry wstępnej lub odpowiednie zmiany w stymulacji. Wskazana jest również konsultacja u seksuologa. Więcej na temat naturalnych metod wspomagania libido u kobiet można przeczytać w naszym artykule: TUTAJ

Jakie problemy dotykają mężczyznę?

U mężczyzn najczęstszym problemem jest osiągniecie erekcji i jej utrzymanie. Około 70% mężczyzn dotkniętych SM odczuwa ten problem w ciągu kilku lat od pierwszych objawów. W zależności od zakresu uszkodzeń nerwów oraz ich umiejscowienia mogą pojawiać się również inne problemy jak zmniejszone czucie w penisie czy trudności z ejakulacją. Niestety na te ostanie nie ma skutecznego leczenia ponieważ wymają sprawnych połączeń nerwowych pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Przy problemach z erekcja z pomocą przychodzi farmakologia dysponująca szerokim wachlarzem leków wspomagających. Warto również zasięgnąć konsultacji urologa i seksuologa. Stwardnienie rozsiane nie wpływa na płodność chorego, ale objawy jakie daje mogą ją obniżyć, chociażby wspomniany wyżej problem z naturalną ejakulacją. Jednak i w tym problemie pomóc może np. klinika bezpłodności.

Suplementy zawierające substancje wspomagające libido i sprawność seksualną: