Aloes (Aloë L.)

Aloes (Aloë L.) – rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych.
Liczy 330–400 gatunków (różnice zależą od ujęcia systematycznego taksonów).
Należą do niego formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, niekiedy liany. Zasięg występowania roślin z tego rodzaju obejmuje Półwysep Arabski, Afrykę i Madagaskar. Gatunkiem typowym jest Aloë perfoliata L. Byliny i krzewy o zgrubiałych liściach magazynujące wodę, mają rozgałęzione lub nierozgałęzione pędy zakończone rozetą mięsistych liści zawierających żółtawy lub brązowawy sok mleczny. 
Odparowany sok z liści aloesu, znany jest pod nazwą „alona” i jest stosowany od wieków w lecznictwie ludowym, a obecnie w medycynie wykorzystywany do produkcji leków o działaniu bakteriobójczym, biostymulującym i regeneracyjnym.   Aloes używany terapeutycznie od ponad 5000 lat.

Zawiera wiele witamin, m.in.  A, C, E, kwas foliowy (B9), cholinę, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B12. Aloes to źródło niezbędnych naszemu organizmowi mikroelementów np.: wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź, mangan. Zawiera także dość imponującą ilość kwasów tłuszczowych oraz dwa sterole roślinne, które są ważnymi dla organizmu kwasami tłuszczowymi – kampesterol ( działa przeciwzapalnie poprzez blokowanie mediatorów pro zapalnych, chroni kości i stawy przed degradacją) i beta-sitosterol (zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach, przez co pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi). Inne kwasy tłuszczowe zawarte w aloesie to  kawasy: linolowy, linolenowy, mirystynowy, kaprylowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy i kwas stearynowy. Intensywnie oczyszcza i alkalizuje organizm. Aloes zawiera 12 substancji, w tym beta-sitosterole, które mogą pomóc spowolnić lub zahamować stan zapalny. Może pomóc uporać się z bólami stawów spowodowanych ich sztywnością i poprawić ich ruchomość.

UWAGA:  Pomimo rozlicznych właściwości leczniczych Aloesu jest to roślin o silnym działaniu i powinna być używana z zachowaniem umiaru. Długotrwałe stosowanie dawek większych niż zalecane, może prowadzić do utraty elektrolitów, szczególnie potasu. Należy stosować dawki zalecane przez producentów.

Suplementy zawierające Aloes: