Bacopa drobnolistna / Bacopa monnieri

Bacopa drobnolistna– Bacopa monnieri–  jest rośliną wieloletnią z rodziny babkowatych. W naturalnym stanie występuje na terenach podmokłych w strefach tropikalnych i subtropikalnych na wielu kontynentach, w Południowej i Południowo-Wschodniej Azji, południowych stanach USA, Australii i Afryce. Jest roślina adaptogennych, czyli takich które ułatwiają przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych.

Szeroko stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Intensywnie pobudza ośrodkowy układ nerwowy, głównie oddziałuje na układ limbiczny (hipokamp). Usprawnia procesy myślowe i zapamiętywania, reguluje również procesy czuwania i snu. Wykazuje działa antydepresyjne. Składniki Bacopa są uważane za wymiatacze utleniaczy i nadtlenków tym samym odtruwając organizm. Najważniejsze składniki czynne wyizolowane  to alkaloidy: brahmina i herpestina; saponiny: hersaponin, d-mannitol, bakozydy i monnierin; kwas betulinowy, stygmasterol, beta-sitosterol  i flawonoidy.

Brahmi stosowana jest w chorobach neurodegeneracyjnych.Działa przeciwdepresyjnie, neuroprotekcyjne usprawniając procesy pamięciowe. Za jej właściwości odpowiadają znajdujące się w niej bakozydy. Ma waściwosci przeciwdepresyjne po przez zwiększanie dopaminy i serotoniny, przeciwdrgawkowe

Działa rozkurczowo, przeciwpadaczkowo i przeciwzapalnie; -prawdopodobny mechanizm działania przeciwdrgawkowego wiąże się z transmisją GABA i glutaminianu oraz blokowaniu kanałów sodowych, co powoduje stabilizowanie błony komórkowej neuronów. Ekstrakty z bacopy wykazują również działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie jelit, co może być przydatne przy zespole nadwrażliwości jelita grubego (IBS), może też działać ochronnie na żołądek (zwiększa wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym) a leczniczo na wrzody żołądka Wykazuje korzystny wpływ przy wrzodach żołdaka wywołanych Helicobacter pylori. Działanie Bacopa zauważalne jest po 24 dniach regularnego stosowania.

Suplementy zawierające Brami / Bacope Monnieri: