Ashwagandha / Witania ospała

Ashwagandha- Witania ospała / Żeń-szeń Indyjski,
inne nazwy: Łac Withania somnifera, wiśnia Winter,  Ajagandha,  Kanaje Hindi,  Amukkara w Tamil, Samm Al Ferakh.- Ashwagandha należy do rodziny Solanaceae.

Rośnie w Indiach, Iranie, Bangladeszu, Nepalu, Pakistanie i Sri Lance.  Od niedawna uprawiana jest także na terenach południowo-wschodniej Europy oraz Afryki. Krzew osiągający wysokość około 150 cm, ma żółte kwiaty oraz czerwone jagody. Najsilniejsze działanie wykazuje korzeń rośliny oraz jej czerwone owoce. Roślina intensywnie wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej. Jej nazwa pochodzi z języka sanskryckiegoi jest kombinacją słowa ashva co oznacza konia i gandha, co ocnacza zapach. Korzeń ma charakterystyczny aromat, który opisywany jest jako „koniowaty”. Nie należy mylić Ashwagandhy z Physalis alkekengi zwanej zimowymi czereśniami. Zalicza się to roślin adaptogennych. Głównymi związkami aktywnymi występującymi w witanii ospałej dzięki której ma własśiwości terapeutyczne  są witanolidy. Pod względem strukturalnym są to pochodne steroidowego laktonu, którym jest witaferyna A. W nadziemnej części rośliny spotkać można dodatkowo fenolokwasy (np. kwas chlorogenowy). W korzeniu natomiast obecne są substancje adaptogenne należące do glikowitanolidów (witanozydy i sitoindozydy) oraz alkaloidy nikotynowe (np. anaferyna).

Przeprowadzane badania in vitro nad Ashwagandhą sugerują, że ma ona działanie neuroprotekcyjne i przeciwzapalne, co może przyczyniać się do ochrony przed uszkodzeniem chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów, a co za tym idzie – złagodzić objawy. Wykazuje korzystne działnei w przypadku chorówb neurodegeneracyjnych jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera w przypadku tej drugiej po przez spowolnienie powstawania toksycznych struktur, jakimi są płytki beta-amyloidu.  Ma bardzo korzystne działanie na ośrodkowy układ nerwowy i sprzyja procesom neurogenzy. Ma również korzystny wpływ przy zapaleniu stawów, ADHD, bezsenności, leukodermi. Ashwagandha jak wynika z badań ma wysoką skuteczność działania antydepresyjnego. Jej działanie jest zbliżone do tego, które uzyskuje się przy podawaniu imipraminy (leku przeciwdepresyjnego) . Indyjscy naukowcy przekonują, że ashwagandha może poprawić stan zdrowia chorych na schizofrenię, którzy zmagają się z zespołem metabolicznym, będącym skutkiem przyjmowania leków przeciwpsychotycznych.. Poprawia także funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową pokazują to badania wykonywane w  Sensoril, Natreon, Inc., New Bruswick, New Jersey gdzie ekstrakt podawano chorym prze 8 tygodni i zauważono poprawę funkcjonowania mózgu. Poza tym ashwagandha może być pomocna w przypadku stanów lękowych, nerwicy. Działanie indyjskiego żeń-szenia jest podobne do aktywności sylimaryny – substancji, która chroni komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych.

Ma korzystny wpływ na redukcje stresu do tego celu należy zastosować kurację 300 mg extraktu dwa razy dziennie po posiłku przez 60 dni.

Bardzo intensywnie wspomaga układ odpornościowy po przez aktywację komórek NK. Najlepsza do tego celu jest kuracja herbatami z dodatkiem zioła. Ashwagandhe można również nanosić na skórę przy leczeniu bóli kręgosłupa czy paraliżu jednostronnym. Ashwagandha wykazuje również korzystny wpływ na jakość nasienia u mężczyzn co wpływa na poprawę płodności.  Ashwagandha może być słabym środkiem poronnym. Nie zaleca się spożywania jej przez kobiety w ciąży. Wpływa na zwiększanie poziomu hormonów tarczycy dlatego należy zachować ostrożność przy stosowaniu leków z tym hormonem. Ashwagandha wykazuje lekkie działanie nasenne i należy zachować ostrożność przy stosowaniu innych ziół i preparatów o podobnym działaniu aby nie spotęgować efektu, należą do nich np. 5-HTP, kocimiętka, chmiel, jamajski dereń, kava, ziele dziurawca, waleriana, yerba mansa, itp.

Ashwagandha może być również stosowana przy problemach z libido czy płodnością zwłaszcza u mężczyzn. Regularne stosowanie witani ospałej powoduje wzrost poziomu testosteronu u mężczyzn oraz poprawia parametry nasienia. Roślina ta podnosi więc poziom testosteronu i wykazuje działanie prolibidalne.

Sugerowane spożycie to 200 – 500 mg , najlepiej jednorazowo .

Suplementy zawierające Ashwagandhę: 

Można łączyć z innymi ziołami dla osiągnięcia pożądanych efektów

Działanie rozluźniające i przeciwlękowe:

Stymulacja neurogenezy:

Profilaktyka chorób neurodegeneracyjnych:

Poprawa libido i wydolności fizycznej:

  • Maczużnik (Cordyceps sinensis)
  • Buzdyganek (Tribulus terrestris)