Salvia Miltiorrhiza

Salvia Miltiorrhiza-  to tradycyjne chińskie zioło, które jest powszechnie stosowane przez praktyków TMedycyny chińskiej. Do tej daty zioło to ma ponad 2000-letnią historię stosowania. Jest także jednym z ważnych towarów na rynku medycyny międzynarodowej. W Chinach lepiej znany jest jako Dan Shen, który początkowo został udokumentowany i sklasyfikowany jako zioła najwyższej jakości w Shen Nong Ben Cao Jing (Materia Medica Divine Farmer). W rzeczywistości istnieją tony ziół, które są nazwane po „Shen” w Chinach.
Zioło ma kilka różnych nazwisk, wśród których najczęściej spotykane to: chiński mędrzec, Radix Salviae miltiorrhiza, czerwony szałwia, dansen i Tan Shen. W medycynie przede wszystkim stosuje się wysuszony korzon i kłącze Salvia miltiorrhiza Bunge, z rodziny Labiatae. Korzeń jest zwykle wykopany wiosną i jesienią. Następnie oczyszczany i suszony na słońcu.

Salvia Miltiorrhiza wykorzystuje się w leczeniu nadwagi, trądziku, lęku, choroby niedokrwiennej, ostrego udaru niedokrwiennego, wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienie tętnicze), cholesterolu, depresji, cukrzycy, jaskry, zaburzeń snu, płodności, arytmii, migotania przedsionków. Można go spożywać w postaci wywaru, ekstraktu, kapsułki, olejku eterycznego, nalewki, herbaty. Salvia m. działa neuroprotekcyjnie – chroni i wzmacnia układ nerwowy

Zioło ma bardzo szerokie spektrum działania: Rozszerza tętnice wieńcowe, zwiększając przepływ krwi poprawia niedokrwienie mięśnia sercowego. Poprawia mikrokrążenie i sprzyja przepływowi krwi, hamuje powstawanie blaszki miażdżycowej. Doskonale sprawdza się w ochronie wątroby przed uszkodzeniem i sprzyja regeneracji komórek wątroby i opiera się zwłóknieniu wątroby. Chroni błonę śluzową żołądka i walczy z wrzodami. Uspokaja centralny układ nerwowy. Wykazuje również działanie neuroptotekcyjne oraz wzmacnia system immunologiczny. Dodatkowo Salvia miltiorrhiza wykazuje przeciwdrobnoustrojowe aktywności wobec Babezji i Ehrlichii (Anaplasmy)

Ze zwględu na właściwości antykoagulacyjne Salvia miltiorrhiza jest przeciwwskazana dla osób z chorobami krwi takim jak m.in. hemofilia, krwawiące wrzody

Zioło dostępne pod poniższym linkiem: