Ziołowa terapia Ojca Klimuszko

    Ojca Czesława Andrzeja Klimuszko legenda otaczała już za życia, był on porównywany do św. Franciszka z Asyżu ze względu na swoje bliskie relacje i poświęcenie jakie wykazywał w stosunku do chorych.  Miał opinie doskonałego fitoterapeuty i zielarza. W książce „Wróćmy do ziół leczniczych” zawarł całą swoja wiedzę na temat ziołolecznictwa. Książka burzyła wszystkie stereotypy i mity domowych sposobów leczenia i fitoterapii. Zawarte w niej porady wskazywały, które dokładnie spośród istniejących receptur mogą być szkodliwe i niebezpieczne. Jednocześnie wskazywał jak zastąpić je innymi. W zaleceniach są mieszanki wieloskładnikowe, ponieważ O. Klimuszko twierdził, że pice ziół jednoskładnikowych ma żadne lub znikome działanie a przy długotrwałym stosowaniu mogą wręcz szkodzić. Zalecał aby nie gotować ziół ze względu na utratę ich cennych składników i wartości. Jedną z mieszanek jakie proponuje O. Klimuszko jest ta przeznaczona dla chorych na stwardnienie rozsiane. Wszystkie składniki w proporcjach po 50 g każdego zioła – zmieszać razem. Zaparzać kopiasta łyżkę stołową szklanką wrzątku. Przecedzić i lekko podgrzaną pic 3 razy dziennie 20 min przed posiłkiem. Czas trwania kuracji wynosi 1 miesiąc.

Euphrasiae  Hb. – Świetlik lekarski ziele
Visci Hb.Jemioła ziele
Hyperici Hb.  – Dziurawiec Zwyczajny ziele
Rutae Hb.Ruta ziele
Violae tricolor Hb.Fiołek Trójbarwny ziele
Fuci vesiculosiMorszczyn pęcherzykowy
Salicis Cort.Wierzba kora
Sambuci Flor.Bez czarny kwiat
Frangulae Cort. – Kruszyna kora
Ononidis Rad.Wilżyna korzeń
Menthae pip. Fol.Mięta pieprzowa liść

Jemioła ziele – ma właściwości immunostymulujące. Zawarte w niej lektyny i wiskotoksyny wykazuje działanie cytostatyczne, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo jemioła działa moczopędnie, tonizująco i lekko uspokajająco na organizm. Jemioła wykorzystywana jest w lekach stosowanych do leczenia chorób serca, miażdżycy, zaburzeń miesiączkowania, przewlekłych chorób stawów oraz guzów i nowotworów.

Morszczyn pęcherzykowy – jest glonem występujących w wodach przybrzeżnych Ocenanu Arktycznego i północnego Atlantyku, a także morzach. Zawiera jod (5-8%) w postaci dijodotrozyny co sprzyja regulacji pracy tarczycy. Jest on źródłem licznych witamin takich jak A, B1, B2 oraz C jak również mikroelementów: miedz , mangan, cynk, wapń. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Dziurawiec zwyczajny- jego działanie widać na kilku obszarach. Jest on lekkim środkiem przeciwdepresyjnym i poprawia samopoczucie. Skutecznie pomaga w problemach emocjonalnych. Ma właściwości moczopędne i pomaga w zaparciach. Przy jego zażywaniu należy unikać ekspozycji na słońce. Dziurawiec ma również wiele interakcji z lekami takimi jak leki przeciwpadaczkowe, przeciwmigrenowe, antykoncepcja hormonalna, leki przeciwarytmiczne oraz antykoagulacyjne.

Świetlik lekarski- najbardziej znanym zastosowaniem jest działanie antybakteryjne i antyalergiczne w zapaleniu spojówek oczu. Świetlik lekarski zawiera akubinę która działa antyhistaminowo zmniejszając reakcje alergiczne w organizmie. Ponadto garbniki i kwasy polifenolowe niszczą wiele szczepów bakterii m.in. gronkowce i paciorkowce. Świetlik uszczelnia również naczynia krwionośne. Wykazuje również działanie hepatoprotekcyjne oraz ochronnie w chorobach żołądka. W badaniach na szczurach wykazano również, że ma wpływ na regulacje poziomu cukru we krwi.

Ruta ziele- ma działanie wzmacniające, usuwa objawy histerii ale również objawy znużenia i ospałości. Dostarczał łatwo przyswajalnej witaminy P, która to przedłuża i wzmacnia działanie witaminy C, uszczelnia naczynia krwionośne. Herbaty z rutą przeciwdziałają zawrotom głowy, stanom skurczowym i padaczce. Maja też korzystny wpływ przy problemach ze słabym trawieniem czy tez brakiem apetytu.

Fiołek trójbarwny – działa uszczelniająco na naczynia krwionośne i ma właściwości oczyszczające organizm. Jego napar odtruwa organizm.

Wierzba kora – ma zastosowanie w schorzeniach reumatycznych , w bólach pochodzenia stawowego i mięśniowego. Łagodzi bóle głowy również te pochodzenia migrenowego.

Czarny bez kwiaty- ma właściwości antyoksydacyjne i antywirusowe. Napar działa wzmacniająco na ściany naczyń, uśmierza ból i zapobiega uderzeniom krwi do mózgu. Wzmacnia odporności.

Wilżyn kora – Wspiera prace nerek po przez silne działanie moczopędnie. Działa również antyseptycznie na przewody moczowe.

Mięta pieprzowa – stosuje się ja w skurczach górnego odcinka przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, obniża napięcie mięśni gładkich. Poprawia perystaltykę jelit, działa hepatoprotekcyjnie. Liście mięty działają przeciwzapalnie i przeciwwirusowo.