Gastrodia elata

Gastrodia elata-  znana również jako Tian Ma, Gastrodia elata to pasożytnicze ziele wieloletnie o wysokości od 60 do 100 cm. Cała roślina jest pozbawiona chlorofilu. Bulwy są grube, mięsiste, podłużne, o długości około 10 cm i średnicy od 3 do 4,5 cm. Głównym elementem leczniczym jest korzeń. Ze względu na ogromny popyt kliniczny, nadmierna eksploatacja doprowadziła do spadku populacji tej rośliny rosnącej dziko.
Może być tradycyjnie stosowana jako chińskie zioło w leczeniu bólów głowy, zawrotów głowy, drętwienia, drgawek u dzieci, padaczki, tężca, półpaśca, neurastenii, bólu naczynioruchowego, miażdżycy naczyń mózgowych, otępienia starczego, nagłej głuchoty. W Chinach produkuje się ją głównie w prowincjach Sichuan, Yunnan i Guizhou. W zależności od czasu zbioru istnieją dwa rodzaje ziół- Dong Ma (zima) i Chun Ma (wiosna). Zioło pochodzące z wykopu zimowego ma lepsze właściwości niż to wiosenne. W medycynie wykorzystuje się również łodygi, liście i owoce.
Gastrodia elata uspokaja  nadmierną aktywności wątroby. Jej polisacharydy wykazują aktywność immunologiczną, dodatkowo zmniejsza oporność naczyń krwionośnych, mózgowych i tętnicy wieńcowej, spowalnia rytm serca. Zioło ma również działanie łagodzące ból i zmniejszać stany zapalne. Korzystnie działa również przy drżeniu kończyn.

Zalecane dawkowanie wynosi od 3 do 10 gramów w wywarach lub od 1 do 1,5 grama w pigułkach lub proszku. Ponadto, jest nadal stosowany w postaci herbaty.

Skutki uboczne i przeciwwskazania:

Gastrodata elata i jej preparaty mogą sporadycznie prowadzić do zatrucia i reakcji alergicznych. Proszek doustny może powodować wysypkę pokrzywkową; w dużych dawkach wywaru może wywołać ostre zaburzenia czynności nerek i śpiączkę.