Wysoki poziom cukru a przyjmowanie leków sterydowych

Najbardziej popularnymi lekami stosowanymi przy SM są kortykosteroidy, zwane również sterydami. Mają one działanie przeciwzapalne, polegające na wyeliminowaniu ogniska zapalnego, które wytworzyło się w układzie nerwowym i wywołało rzut. Efekt działania sterydu ma na celu wycofanie się objawów jakie daje stwardnienie rozsiane.

Jedną z grup są glikokortykosteroidy (GKS). Preparaty te podaje się w przypadku rzutów stwardnienia rozsianego – wykorzystanie znajduje m.in. działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne tych preparatów.  Zadaniem ich jest skrócenie czasu występowania objawowo w trakcie rzutu.
Częstym skutkiem długotrwałej terapii sterydami są problemy z poziomem cukru a nawet wystąpienie cukrzycy sterydowej. W trakcie podawania sterydów powinien być monitorowany poziom cukru oraz potasu we krwi.

Jak w każdym przypadku tak i w tym przychodzi nam z pomocą natura. Na prawidłowy poziom cukru pracują w naszym organizmie trzustka i wątroba i to te narządy należy wspierać.

Jedną z propozycji na ustabilizowanie poziomu cukru jest następująca suplementacja.

 Zestaw ten wpływa na utrzymywanie prawidłowego metabolizmu glukozy, wspieranie wątroby oraz trzustki, ekstrakt z cynamonu wpływa na metabolizm lipidów i przepływ krwi, całość wykazuje działanie przeciwutleniające i wspierające mitochondria.

Propozycja do zestaw witamin, minerałów i ekstraktów roślinnych. Podane dawki są dawkami dziennymi – Zestaw jest zgodny ze składem kultowego produktu Optiferin zalecanym przy suplementacji wg
dr Moutona w stwardnieniu rozsianym.   

witamina C- 200 mg -> tutaj smherbs.pl
biotyna – 6 mg -> tutaj smherbs.pl
magnez (jako cytrynian magnezu) – 150 mg, -> tutaj smherbs.pl
cynk – 15 mg -> tutaj smherbs.pl 
chrom – 400 mcg
wanad – 1,5 mg
ALA – 300 mg -> tutaj smherbs.pl
ekstrakt z cynamonu – 250 mg -> tutaj smherbs.pl
gymnema Sylwestre  – 150 mg -> tutaj smherbs.pl
ekstrakt z gorzkiego melona – 225 mg -> tutaj smherbs.pl

Gymnema Sylvestre – azjatycka roślina, która naturalny sposób blokuje odczuwanie słodkiego smaku co powoduje ograniczenie spożycia słodkich pokarmów. Wspomaga prawidłową gospodarkę cukrową organizmu.

Cynamon- Współczesna nauka dopiero zaczyna odkrywać fenomenalne właściwości cynamonu dla zdrowia człowieka. Ma dobroczynny wpływ na trawienie, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu lipidów i cukrów  we krwi po przez poprawę wykorzystywania glukozy w komórkach.

Gorzki Melon  znany również jako Momordica, to jedno z ważniejszych ziół pochodzących z tradycyjnej medycyny ajurwerdyjskiej. Może przyczyniać się do pobudzania metabolizmu. Gorzki melon wspiera prawidłowy metabolizm glukozy. Gorzki Melon w postaci kapsułki zapewnia pełne spektrum działania bez jakiejkolwiek utraty swojej pierwotnej właściwości

Cynk-  Pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, w utrzymaniu prawidłowego poziomu metabolizmu węglowodanów. Odgrywa istotna rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego oraz wzmacnianiu jego siły. Pełni ważne funkcje w metabolizmie kwasów tłuszczowych. Zapewnia prawidłowe wydzielanie insuliny przez trzustkę oraz na stężenie witaminy A i cholesterolu

Korzystnie na metabolizm cukrów i dodatkowo lipidów wpływa ekstrakt z karczocha 8000 mg  1 x dziennie 

Ekstrakt z karczocha – Jego najcenniejszym składnikiem jest cynaryna, według nakowców to ona jest odpowiedzialna za obniżanie cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Dlatego Karczoch jest naturalnym lekiem hipolipemicznym, który zmniejsza stężenie lipidów w surowicy krwi. Cynaryna hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie, przyspiesza proces usuwania trójglicerydów i cholesterolu wraz z żółcią oraz nasila proces przemiany cholesterolu do kwasów żółciowych. -> tutaj smherbs.pl 

Tym samym cynaryna potrafi obniżyć poziom cholesterolu nawet o 60 procent. Karczoch posiada wiele antyoksydantów tj. kwercetynę, rutynę, antocyjany, kwas galusowy, luteolinę, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, sylimarynę i cynarynę, które stanowią barierę dla wolnych rodników.

Aby kontrolować poziom cukru należy regularnie wykonywać badania laboratoryjne lub samodzielnie kontrolować poziom cukru przy użyciu glukometru.

Jak przygotować się do badania poziomu cukru we krwi w laboratorium? 

Do badania poziomu cukru we krwi przygotowujemy się w zależności od zaleceń. Badanie glukozy może być wykonane:

 • na czczo – należy 8 godzin nic nie jeść i nie pić – poza wodą;
 • po posiłku – badanie glikemii poposiłkowej, kontrolę glikemii wykonuje się po 2 godzinach od rozpoczęcia posiłku (np. w warunkach domowych, za pomocą glukometru);
 • o dowolnej porze – badanie przygodnego stężenia glukozy we krwimożna wykonać w każdej chwili, nie trzeba być na czczo – nieprawidłowy wynik przygodnego badania poziomu cukru nie jest podstawą do rozpoznania cukrzycy – w takim przypadku konieczne jest wykonanie kolejnych badań (badanie poziomu cukru na czczo; doustny test tolerancji glukozy);

  Badanie cukru we krwi – interpretacja wyników

Prawidłowy wynik poziomu glukozy we krwi mieści się w granicach 70–99 mg/dl. W przypadku podwyższonego wyniku (126 mg/dL lub powyżej tej wartości) – badanie należy powtórzyć po kilku dniach.

Jak objawia się niedocukrzenie (hipoglikemia)?

 • wczesne objawy: uczucie głodu, nudności, osłabienie, bladość, rozszerzone źrenice, niepokój;
 • ciężkie niedocukrzenie: zaburzenia orientacji, zaburzenia mowy, drgawki, śpiączka.

Jak objawia się przecukrzenie (hiperglikemia)?

 • oddawanie dużej ilości moczu,
 • wzmożone pragnienie,
 • suchość w jamie ustnej,
 • złe samopoczucie, osłabienie, senność,
 • bóle głowy,
 • niewyraźne widzenie.